Trojsekundový “WAU” efekt

 In Knihy

Prvé tri sekundy a môžeme to “zabaliť”, alebo sa Vám otvoria dvere do sveta. Tento kratučký čas stačí na to aby sme si vytvorili názor na danú osobu, ktorú zbadáme po prvýkrát. Tri sekundy a mozog si pekne pospája dojmy, dôležité detaily, na základe ktorých budeme ďalej vnímaní. Možno si poviete, že je to extrémne krátky čas, na to aby si o nás človek dokázal vytvoriť názor. Určite áno, no 3 sekundy, stačia na to, aby ste vzbudili záujem alebo ho naopak úplne stratili.

Vytvoriť takzvaný “WAU” efekt nie je až také nemožné, na všetko sa dá použiť nejaký trik. Existuje ich hneď niekoľko. Sú jednoduché a zaručia Vám úspešný prvý dojem. Určite každý z nás pozná pocit kedy proste musíte vyzerať perfektne. Pripravujeme sa na obrovskú udalosť, stretnutie, od ktorého závisí vaša doživotná spokojnosť. Môže ísť o stretnutie s očarujúcou ženou, na ktorú potrebujete zapôsobiť, alebo business meeting s generálnym riaditeľom zemegule. Tak a teraz ako na to:

1. ÚSMEV

Úsmev otvára dvere kdekoľvek, komukoľvek a za akýchkoľvek okolností. Všetci máme radi príjemné pocity spojené s úsmevom. Lepšie sa pozerá na človeka s príjemným výrazom a zdvihnutými kútikmi ako na kamenný výraz tváre. Dávame prirodzene prednosť pozitívne naladeným ľudom, radi sa s nimi stretávame, obklopujeme, ich úsmev vytvára teplo a príjemnú atmosféru.

2. OBLEČENIE a ÚPRAVA

Na základe oblečenia zaraďujeme do sociálnych vrstiev – nemalo by to byť pravidlom, no je to tak. Hodnotíme čistotu, vhodnosť odevu ako aj farbu. Oblečenie tvorí prvý dojem. Malá rada : 90 % svetovej populácie obľubuje modrú farbu – vzbudzuje dôveru. Modré je nebo, modrá je voda, modrá je dobrá. Preto je na jednania či dôležité stretnutia veľmi vhodná. Oblečenie na podobnú príležitosť volíme menej výstredné, môže obsahovať, jeden či dva výstrednejšie prvky nie však viac. Samozrejmosťou je úprava tváre, čistá pleť, úprava strihu brady, ktorá je momentálne in, alebo hladko oholená tvár. Strnisko v tomto prípade pôsobí nedbalo, preto sa mu radšej vyhnime. Dávajme pozor na ruky, nechty by mali byť čisté a ostrihané.

3. DRŽANIE TELA

Držanie tela vypovedá o sebavedomí, určovaní si vlastného priestoru, istote v živote. Sebavedomé vyrovnané držanie tela je veľmi dôležite, nakoľko vyjadruje postoj k životu. Hovorí o našej povahe, temperamente a vymedzuje hranice ostatným osobám.

4. HLAS a KOMUNIKÁCIA

Príjemnejšie sa nám počúvajú hlbšie tóny, pokojné rozprávanie s iskrou temperamentu a osobnosti. Pričom je dobré klásť dôraz na dôležité detaily. Hlas je skvelá komunikačná stratégia. Skúste si niekedy všimnúť ako meníme hlas v rôznych situáciách. Pri komunikácii s klientom obchodníci často využívajú hru s hlasom a menia tón reči. Hlas je pokojnejší hlbší, kladie sa dôraz na dôležité slová a detaily. Podvedome meníme tón hlasu aj pri komunikácii s opačným pohlavím, v prípade, že vzbudí náš záujem. Hlas robíme príťažlivejším.

5. OTVORENÁ GESTIKA

Prirodzené otvorené gestá sú veľmi vhodnou voľbou. Temperamentné gestá pôsobia mierne rušivo.

6. PRIRODZENOSŤ A UVOĽNENÁ REČ

Keď ste uvoľnený Vy, zvyčajne sa Vám podarí dosiahnuť podobné uvoľnenie aj na opačnej strane.

7. VTIPKOVANIE

Vtipkovanie dokáže veľmi nonšalantným spôsobom uvoľniť atmosféru a upevniť dobrý dojem. Veď keď sa smejeme sme šťastní a táto emócia a príjemné pocity sa budú neskôr spájať s Vašou osobou.

8. ZÁUJEM O DRUHÝCH

Dozvedieť sa čo najviac o osobe s ktorou komunikujeme, jej záujmoch, obľúbených témach. Skrátka nájsť spoločnú reč. Niečo, čo Vás spája. Podobné priťahuje podobné a vytvorenie tohto pocitu je veľmi sympatické. Prejaviť záujem o osobu s ktorou komunikujete je jeden s top cenených bodov.

9. DOCHVÍĽNOSŤ

“Králi nikdy nemeškali, to len ostatní prišli skôr.” Najnovšie vedci zistili, že meškanie je prejavom zvýšenej kreativity. No v spoločenskom živote Vám to moc nepomôže. Ak už sa do takej situácie dostanete, môžete využiť podobne kreatívnu výhovorku:)

The following two tabs change content below.

Ivana

Latest posts by Ivana (see all)

Recent Posts

Leave a Comment

Kontaktujte nás

Máte otázku? Neváhajte sa nás spýtať

0

Start typing and press Enter to search