Pánske prstene – Áno, či nie?

 In Názory, Tipy a triky

Väčšina mužov vo svojom živote nosí iba jeden jediný prsteň – svadobný. Malá skupina mužov zasa nosí prsteň, ktorý niečo symbolizuje – príslušnosť k rodu, pamätnú udalosť, trofej, rodinný erb atď. Okrem toho samozrejme aj ten svadobný prsteň. Iba malé množstvo mužov nosí prstene ako súčasť pánskych doplnkov, na výlučne dekoratívnu funkciu. Ale ako sa v posledných rokoch ukazuje, táto najmenšia skupina má niečo do seba.

Áno či nie?

Nech existujú akékoľvek argumenty, fakt ostáva jeden – áno muži nosia prstene. Niekomu sa páči, inému nie, ale v princípe voči týmto doplnkom neexistuje žiadna historická, či spoločenská výhrada. Prstene sa vynímajú na rukách mužov aj žien od počiatkov ľudstva.

Dve najčastejšie výhrady voči pánskym prsteňom bývajú:

  1. je príliš ženský
  2. je príliš lesklý

Oba problémy, ak by aj boli pravdivé,  sa dajú ľahko vyriešiť správnou voľbou prsteňa. Napríklad pánske prstene od Gentlemen’s.

Jediný uznávaný argument proti prsteňom na pánskych rukách je ten, že staré aristokratické rody v Anglicku a iných krajinách neuznávajú okrem hodiniek akýkoľvek pánsky šperk. Takže si môžete vydýchnuť, ak sa nechystáte stretnúť s Anglickým princom, ste v pohode.

panske-prstene-3

Funkcia prsteňov

Nie každý prsteň musí niečo znamenať. Sú prstene priamo súvisiace s udalosťou, či príslušenstvom osoby k funkcii, rodu alebo skupine. Iné zasa neznamenajú vôbec nič.

  • Kultúra a náboženstvo – oficiálne žiadne náboženstvo nevolá po nosení prsteňov, no podporuje ho. Napríklad už spomenuté svadobné prstene.
  • Príslušnosť – každý chceme niekam patriť. Na Slovensku sa to moc nenosí, no zahraniční muži často patria do klubov, združení, fanklubov, univerzít, organizácií, či iných skupín. Príslušnosť k nim vyjadrujú práve takto. Drobný detail na ruke si každý člen ľahko všimne a vie rozoznať s kým má tú česť. Prsteň z prestížneho spolku Vám môže doslova otvárať dvere v spoločenských kruhoch.
  • Rodinné prstene – nemusí to byť priamo erb. Akýkoľvek symbol, v rodine vnímaný ako dôležitý, býva často predmetom na prsteni. Či to chápu iba členovia, alebo nie, nie je vôbec podstatné. Je to skôr znakom toho, že rodina drží po kope a je hrdá na seba a svojich predkov. Rovnako tak to môže byť jeden jediný prsteň, dedený z generácie na generáciu.
  • Umenie a dizajn – tie sa dnes dostávajú najviac do popredia. Lacné, či drahé. Lesklé, či matné. Hrubé, či tenké. Decentné, či výrazné. Pánsky prsteň sa proste stal módnym doplnkom, s ktorým treba pracovať a vhodne ho zladiť s ostatnými.

panske-prstene-4

Materiál a cena

V materiáloch sa dnes naozaj medze nekladú. Či Vám priateľka na lúke upletie prsteň z púpavy, alebo si kúpite titánový prsteň so zlatým dekórom a diamantami. Je to viac menej jedno. Hlavne aby ste boli Vy stotožnený s jeho nosením a necítili sa ani trocha hlúpo, veď nemáte prečo.

Čo sa ceny týka, stále platí, že aj ten najdrahší prsteň môže vyzerať lacno a opačne. Zapojte fantáziu a vybavte si, čo máte doma. Ak je to prsteň vyššie uvedeného dôležitého významu, nemusí ladiť s ničím, viete vysvetliť prečo ho máte. Ak je to však módny prsteň, ktorý úplne kontrastuje s Vašimi doplnkami, farbami na oblečení a ostatnými detailami, tak aj ten drahý môže pôsobiť totálne zle a správnou voľbou môže byť ten vystrelený na jarmoku.

Určite žiaden muž nič nepokazí tým, ak vo svojej zbierke jeden-dva kúsky bude mať a vo vhodnej príležitosti ich použije.

panske-prstene

Aký je Váš názor na pánske prstene? Áno, či nikdy?

Všetky fotografie a autorské práva k nim patria ich autorom.

Gentlemen's Newsletter

Pridaj sa k viac ako 1000 ľudom, ktorí odoberajú naše novinky a zľavy

The following two tabs change content below.

Ondrej

Some people see things as they are and ask - why? I dream of things that never were and ask - why not?

Latest posts by Ondrej (see all)

Recent Posts

Leave a Comment

Kontaktujte nás

Máte otázku? Neváhajte sa nás spýtať

0

Start typing and press Enter to search