Je EGO zlé alebo dobré?

 In Názory

S egom sa nerodíme, začína sa u nás budovať a prejavovať niekedy v rannom detstve okolo piateho roka života. Ego je uvedomenie si seba, svojej identity a potrieb. Buduje sa na základe získavania osobných skúseností. Najväčší vplyv na naše EGO má okolie, ako aj úroveň temperamentu, prirodzená osobnosť a dravosť. EGO je vlastne JA. Čo si o sebe myslím, po čom túžim v budúcnosti a čo som dosiahol v minulosti. Každá pochvala, úspech, uznanie, ocenenie, výhra či sklamanie, neúspech, všetky tieto skúsenosti tvoria naše ego. Čím silnejšie ego máme, tým chcem viac dosiahnuť. Chcem úspech, chcem uznanie, CHCEM…zvýšiť svoju cenu.


Hovorí sa, že v každom z nás žijú dvaja vlci – “duša a ego”. Len my si môžeme vybrať, ktorého z týchto vlkov budeme viac kŕmiť. Ani jeden by však nemal získať presilu. Ak viac kŕmim “ego”, znamená to že som sebec. Keď viac kŕmim druhého vlka, myslím viac na ostatných a strácam kontakt so sebou. Oba prípady majú vplyv na nerovnováhu, nespokojnosť, smútok, vyčerpanie, zlé pocity. Ego je racionálne a duša citová. Ideálne je, mať oboch vlkov v rovnováhe.


No dobre, ale čo je dnes ideálne? Osobne poznám len veľmi málo lídrov a úspešných mužov, ktorí by kŕmili druhého svojho “duševného” vĺčika. Proste, silné ego nejak patrí k dnešnému modernému mužovi. Dosahovať úspech, stanovovať ciele a nepozerať naokolo. Áno, možno si povieme troška sebecké, ale takto to teraz je. Jedného dňa príde čas kedy sa ukľudníme. Uvoľníme pracovné tempo, sadneme si na lavičku a hodíme klobásku aj “duševnému vĺčikovi”.

Ego nie je zlé ani dobré. Je to vzťah medzi mojím vnútorným ja, to čo si o sebe myslím akú mám o sebe predstavu. A tým, čo vidia ostatní. Ego má obrovský vplyv na našu istotu v živote, či na pochybovanie o sebe samom. Veľkosť ega má obrovský vplyv na vzťahy, ako aj naše celkové fungovanie v živote. Teda čím väčšie ego, tým sa menej sústredím na ostatných a viac na seba. Zameraním na seba a úspechy mi ostáva menej na vnímanie potrieb milovaných.


Je to jednoduché: Práca, úspech, napredovanie = EGO. Láska, priatelia, vzťahy = DUŠA. Sebaistota v pracovnom či súkromnom živote záleží do značnej miery hlavne od ega. “Má silné ego”, podľa mňa to už každý počul milión krát. So silnými egami sa stretávame hlavne na pôde biznisu a vrcholových športovcoch, kde sa prejavuje asi najviditeľnejšie. Ego je to čo nás ťahá dopredu. Je to ten hnací motor, bez ktorého by asi nikto z nás úspech nedosiahol.

Takže ešte raz EGO nie je zlé ani dobré. Dôležitá je len naša spokojnosť a to čo v dane chvíli uprednostňujeme. Je jasné, že pri venovaní pozornosti kariére mi ostáva menej na lásku a partnera. Možno by sme sem tam mohli spomaliť, zamyslieť sa nad našimi vĺčikmi. V práci napredovať za úspechom, ale podvečer sa zastaviť a nakŕmiť aj dušu:)

 

The following two tabs change content below.

Ivana

Latest posts by Ivana (see all)

Recent Posts

Leave a Comment

Kontaktujte nás

Máte otázku? Neváhajte sa nás spýtať

0

Start typing and press Enter to search