História a typy kravaty

 In Lifestyle, Produkty

Symbol Individuality

V roku 1827 francúzsky spisovateľ Honore de Balzac napísal knihu Umenie nosiť kravatu. Prisudzuje sa mu aj nasledujúci výrok:

„Muž má takú cenu, ako jeho kravata. Kravata, to je on sám, ňou odhaľuje svoju podstatu, ňou prejavuje svojho ducha.“

Podľa historických spisov mali muži už aj v minulosti nosiť niečo okolo krku. Najstaršia zmienka pochádza ešte zo starovekého Egypta. Jednalo sa o obdĺžnikový kus látky, ktorý muži nosili okolo krku a vyjadroval ich postavenie v spoločnosti. V Číne je zmienka o predchodcovi kravaty viditeľná na súsoší pri hrobe cisára Shi Huang Ti. Všetky sochy majú okolo krku uviazaný kus látky ktorý je považovaný za predchodcu kravát takých, ako ich poznáme dnes. Taktiež aj na starých rímskych obrazoch sú muži zobrazovaný s kusom látky uviazaným okolo krku.

Za prelom v nosení kravát môžeme s určitosťou označiť dobu tridsaťročnej vojny (1618-1648). V týchto dobách chorvátski žoldnieri bojovali v službách Francúzov, a nosili svoje tradičné šatky ktoré mali pouväzované okolo krku. Tento nový druh odevu sapomenoval „cravat“ podľa „à la croate“. V slovenčine prekladané ako kravata či viazanka. Tento typ je pomenovaný ako Cravat.

Four-in-hand kravata

Tento typ bol veľmi obľúbený najmä vo Veľkej Britaníi okolo roku 1850. Prvé kravaty boli jednoduché. Boli to obdĺžnikové kusy látky. Four-in-hand bol spočiatku názov pre koč zo štyrmi koňmi a kočišom. Neskôr to bol aj názov istého klubu džentlmenov v Londýne. Práve členovia tohto klubu spravili túto kravatu populárnou. Dnes sú tieto kravaty nosené najmä businesmenmi. Kedysi sa vyrábala z vlny, tento materiál bol pre ňu typický pred druhou svetovou vojnou. V dnešnej dobe sa už kravaty vyrábajú z polyesteru a hodvábu.

Six fold kravata a Seven fold kravata

Seven fold kravata je variant Four-in-hand kravaty, no je bez podšívky. Jej začiatky sa datujú ku koncu 19. storočia. Táto kravata je vyrobená iba z hodvábu a z jedného kusu látky, ktorý je sedem krát preložený.(viď obrázok) Six fold je moderná alternatíva Seven fold kravaty, oproti svojej predchodkyni je viac symetrická a má aj podšívku.

7fold

Clip-on tie

Je to trvalo viazaný motýlik alebo four-in-hand kravata, no naviac má kovovú sponu na prednej strane golieru košele. Tieto kravaty sú často nosené v zamestnaniach kde je klasická kravata nebezpečná napríklad pri pilotoch lietadiel. Tieto typy sú však najčastejšie aj pre deti.


kravaty kolaz

Voľnočasové kravaty

O tomto type kravaty sme písali už dávnejšie a nájdete ich v našom e-shope. Páčia sa vám?

Gentlemen's Newsletter

Pridaj sa k viac ako 1000 ľudom, ktorí odoberajú naše novinky a zľavy


The following two tabs change content below.

nori

Latest posts by nori (see all)

Recent Posts

Leave a Comment

Kontaktujte nás

Máte otázku? Neváhajte sa nás spýtať

0

Start typing and press Enter to search