Erik Mucska o Bespoke tailoringu

 In Názory

V predchádzajúcom článku o krajčíroch sme sa dotkli aj bespoke tailoringu. Dnes vám exkluzívne prinášame slová odborníka na slovo vzatého, Erika Mucsku, ktorý sa vyjadril k tejto problematike.

Bespoke je šitie na objednávku. Pôvodná podstata pojmu tkvie v samom slove – Bispouk. Je to starý, dnes už zastaraný výraz, ktorý doslova značí hovoriť, debatovať o niečom. Jednoducho prídete ku krajčírovi, a podiskutujete s ním o tom, aký odev by ste chceli, aby vám ušil.

Z tejto podstaty vyplývajú aj dnešné zásady šitia na objednávku, ako ich vyznávajú a uplatňujú renomované krajčírske salóny. Impulz, ktorý vyšiel z londýnskej Saville Row na prelome 19. a 20. storočia, teda prevažne ručné šitie tam, kde je to pre výsledok rozhodujúce. Hlavné zásady mužského šitia na objednávku (bespoke tailoring) možno zhrnúť asi takto:

1. Ručné vnútorné vypracovanie, „výstuže“ odevu: toto je kľúčový, rozhodujúci prvok najmä pri najzložitejšom odeve – saku

2. Zákazník sa stáva spolutvorcom odevu, potreba minimálne troch skúšok (každá je totiž úplne o inom)

3. Na základe individuálneho merania vytvorenie papierového modelu, jedinečného pre danú osobu, z ktorého sa bude strihať látka a šiť odev.

V skratke by som to zhrnul do zopár slov ako : remeslo, umenie, precíznosť a nadčasová elegancia

Otec Maximilian sa venuje tejto forme tvorby už od roku 1978. Už od mladosti sa zaujímal o pánsku módu a rozhodol sa ísť na odevnú školu, kde sa vyučil krajčovine a snažil sa učiť od majstrov v obore. Najviac fascinovaný otcovov prácov bol najstarší brat Patrik, ktorý teraz po otcovi pomaly preberá žezlo. Nevyhnutným základom pre jeho smerovanie bola odevná priemyslovka, no skoro pochopil, že to, čomu sa chcel venovať sa nedalo naučiť na skole. Remeslu sa učil od otca, no veľa nových poznatkov o spôsobe vypracovania si priniesol z pôsobenia vo Viedni,kde strávil istý čas v jednom z najstarších salónov. Ja sa venujem obchodnej stránke a mám na starosti starostlivosť o zákazníkov, komunikujem s dodávateľmi a obchodnými partnermi. Zároveň mám na starosti komunikáciu s divadlami, pretože okrem šitia na objednávku sa venujeme aj šitiu kostýmov pre divadelné inscenácie.

IMG_3479

Slovenskí muži a Bespoke?

Poslednú dobu si všímame zvýšený záujem o kvalitné obleky tvorené formou Bispouk. Nielen starší, ale už aj mladší páni si čoraz viac dávajú záležať na svojom výzore a investujú do kvalitných služieb. Nie každý má ideálnu postavu a podľa nášho názoru konfekcia sedí asi iba jednému z desiatich, ale to je len náš kritický pohľad na danú vec. Šatník mužov sa buduje prakticky celý život a gentleman, ktorý trávi veľkú časť svojho času v business outfite pozná nevyhnutnosť kvalitného šatníka. V podstate sa snažíme prinášať najvyššiu kvalitu a spríjemňovať gentlemanom ich pracovne dni, diaľkové presuny, či formálne príležitosti oblekmi, ktoré sú pre nich “druhou kožou“. Takíto ľudia vedia oceniť kvalitnú prácu a rovnako je pre nich dôležitý individuálny prístup, na ktorom sa naša filozofia zakladá. Človek musí isť naozaj do hĺbky, aby vedel oceniť každý jeden detail, no vo výsledku sa mu to vyplatí.

Gentlemen's Newsletter

Pridaj sa k viac ako 1000 ľudom, ktorí odoberajú naše novinky a zľavy

The following two tabs change content below.
Owner of Gentlemen's interested in men fashion & online marketing!
Recent Posts
Showing 5 comments
  pingbacks / trackbacks

  Leave a Comment

  Kontaktujte nás

  Máte otázku? Neváhajte sa nás spýtať

  0

  Start typing and press Enter to search