Dobrý krajčír má cenu zlata

 In Lifestyle, Názory, Zaujímavosti

Za oblek vďačíme Angličanom. Začiatkom 20. storočia tam vznikli základné kúsky pánskeho šatníka, ktoré sa s rôznymi obmenami opakujú dodnes. Anglicko je kolískou pánskej módy a hlavné slovo v nej malo až do 2. svetovej vojny, keď šikovní talianski krajčíri skóre vyrovnali. Tradičné krajčírske remeslo však na celom svete ohrozil iný konkurent. Cenovo prístupná konfekčná výroba. Najmä po vojne začala neuveriteľne rozkvitať a muži si postupne úplne odvykli chodiť ku krajčírom. Ich rady sa značne preriedili a remeslo začalo pomaly upadať. Kvalitní krajčíri, ktorí šili na mieru, prežili iba na miestach, kde mali dostatok zákazníkov, ktorí vedeli ich umenie oceniť a potrpeli si na špičkovú kvalitu obleku. V Londýne, Miláne, Ríme a Neapole bola a stále je dosť početná klientela, pre ktorú má dobrý pánsky krajčír cenu zlata a ktorá pozná rozdiel medzi šitím na mieru a konfekciou na zákazku, čiže medzi „bespoke tailoring“ a „made to measure“. „Bespoke tailoring“ znamená, že sa oblek od výberu materiálu, vytvorenia strihu až po finálnu podobu šije na konkrétneho človeka. A „made to measure“ znamená, že krajčír využíva štandardný strih pre čo najviac zákazníkov a potom ho upraví na mieru konkrétnej osobe. Oba postupy sú však zárukou prvotriednej kvality.

abi-latka-oblek

Ušiť kvalitný pánsky oblek je vrchol krajčírskeho umenia a špičku v ňom dnes predstavujú Angličania s Talianmi. Odlišujú sa však štýlom a poňatím klasickej elegancie. Angličania sú konzervatívni a verní tradícii, Taliani uprednostňujú voľnosť vo výbere látok aj strihov. Angličania sú neprekonateľní v spracovaní hrubších vlnených látok, Taliani zase v spracovaní ľahkých mäkkých tkanín ako kašmír, mohér či hodváb. Ak potrebujete klasický formálny oblek, nasmerujte si to do Londýna, ak letnú ležérnu eleganciu, zamierte do Milána, Neapola, Ríma či Padovy.

Nefalšovaný anglický štýl

Podľa špičkových krajčírov zo Savile Row je dobre ušitý oblek vtedy, keď na ulici nikto nespozná, že je nový. To znamená, že nositeľ sa v ňom cíti ako doma. Kvalitné sako môžete nechať pohodené na stoličke, ale nezdeformuje sa, aj keď je z čistej vlny. Ak sa oblek počas dňa trocha pokrčí, cez noc sa na vešiaku vystrie. Každé krajčírstvo na Savile Row má vlastný „house style“ a obleky sa, pochopiteľne, líšia strihom, materiálmi a detailmi. No typická anglická klasika má svoje charakteristické črty. Tradičné sako je tvarované a splýva mäkko a hlboko cez boky. Najčastejšie má dva alebo tri gombíky a dva dlhé rozparky, aby si muž mohol dať ruky do vreciek. V Anglicku sa to nepovažuje za nevkusné. Dvojradový oblek má vždy dva rozparky a na rukávoch nemá žiadne. Saká bez rozparku sú zriedkavosťou, ale rád ich nosí napríklad manžel kráľovnej Alžbety princ Filip. Do pliec sa väčšinou nedávajú žiadne alebo sa dávajú len malé vypchávky. Každý krajčír má na vytvorenie dokonalého tvaru pliec vlastné triky.

Na mieru šité sako spoznáte aj podľa toho, že gombíky na rukávoch nie sú len na ozdobu, ale dajú sa rozopnúť. Na kvalitných talianskych sakách sa dajú rozopínať všetky, na anglických iba dva dolné.

Muž si tak môže pri umývaní rúk pohodlne rukávy vyhnúť a aj pri ich skracovaní majú krajčíri jednoduchšiu prácu. Zvláštnosťou oblekov zo Savile Row je aj vodorovné očko pod gombíkovou dierkou na rube ľavej klopy. Je určené na stopku kvetiny, ktorú muž nosí v gombíkovej dierke. Nohavice sú štíhlo strihané, siahajú vysoko na boky a splývajú ležérne okolo nôh. Buď majú pás a nosia sa k nim traky, alebo sťahovací pásik, ktorý sa posúva sponou alebo gumičkou. Tie druhé sa šijú hlavne nižším mužom, lebo pás postavu skracuje. Manžety majú zriedkavo a k sakám s dvojradovým zapínaním ich nemajú nikdy. Tradičné anglické obleky sa šijú výlučne z vlny. Ku klasike patrí tmavomodrý, sivý a čierny podklad s bielym vlasovým prúžkom, vlna bez vzoru, drobný vzor nazývaný kaviár, kriedový prúžok na sivom podklade, ktorý sa používa hlavne na dvojradové obleky, a nakoniec glencheck káro, ktoré sa v Anglicku používa iba na obleky na voľný čas. Tmavomodrú vlnu s tenkým prúžkom môžete vidieť najmä u bankárov, politikov, maklérov a advokátov.

Najlepšie adresy na Savile Row

K Anderson & Sheppard si chodí šiť obleky aj princ Charles, možno aj pre ich povestnú diskrétnosť. Patria k najznámejším adresám na tejto ulici a obľubujú ich najmä americkí zákazníci. Ich obleky zasvätení zákazníci dlhé roky poznali podľa toho, že gombíky na rukávoch sa nedali zapínať.

V dome číslo 10 sa pod názvom tradičnej firmy J. Dege & Sons skrýva hneď niekoľko firiem a krajčírov, napríklad Wilkinson & Sons, založená v roku 1662, Rogers & Co. z roku 1774 alebo Johns Jones z roku 1827. Obleky od J. Dege & Sons spoznáte podľa ich typickej športovej vojenskej línie. Je to tým, že základ klientely podniku tvoria muži z tohto prostredia. Šijú, samozrejme, aj obleky podľa individuálneho želania, ale ak nemáte zvláštne požiadavky, ušijú vám oblek podľa klasického anglického strihu so zdôraznenou líniou, bez vypchávok, s dlhými dielmi saka.

Firma H. Huntsman & Sons pôsobí na Savile Row od roku 1919 a patrí k najdrahším, aj keď ich ceny nepresahujú ceny dobrých krajčírov na európskom kontinente. Preslávili sa šitím loveckých a jazdeckých oblekov a prvotriednou kvalitou krajčírskej práce, ktorá je však na Savile Row štandardom. Ich obleky sú známe typickým štýlom – saká majú priliehavú zdôraznenú líniu a vysoko zdvihnuté plecia. Firmu Poole & Co. založili v roku 1806, zamestnávala viac ako 300 krajčírov a bola najväčším podnikom svojho druhu na svete. Zoznam jej klientov má podobnú skladbu ako zoznam významných postáv 19. a 20. storočia. Aj dnes má množstvo klientov z radov šľachty. Napriek skvelému renomé a bohatej histórii tu vládne priateľský prístup k zákazníkovi a obchod si zámerne pestuje nostalgický starosvetský imidž. Nemajú napríklad žiadnu klimatizáciu.

anNa čísle 32 sídli firma Tobias Tailors. Strihač John Coggin a krajčír John Davis sú osobne pri prijímaní každej zákazky a pri každej skúške, čo napríklad vo veľkých firmách ako Huntsman alebo Poore nie je bežné. Pri zapisovaní mier klienta nezabudnú zaevidovať dokonca aj jeho psychologické zvláštnosti. Sú známi rýchlejšou prácou ako veľké firmy pri dodržaní tradičnej kvality za prijateľnú cenu.

K najväčším starým firmám na Savile Row patria Kilgour a French & Stanbury na čísle 8. Hoci ich strihači a krajčíri vyznávajú tradičné postupy pri šití oblekov, obchod pôsobí veľmi moderne, zamestnávajú veľmi mladých manažérov a ich ponuku nájdete aj na internete. Jazdecké obleky tvorí odborník Berbard Weatherill a jazdecké nohavice na zákazku tu vytvára strihač George Roden ako posledný zo svojho cechu.

Gentlemen's Newsletter

Pridaj sa k viac ako 1000 ľudom, ktorí odoberajú naše novinky a zľavy

The following two tabs change content below.

nori

Latest posts by nori (see all)

Recent Posts
Comments
  pingbacks / trackbacks

  Leave a Comment

  Kontaktujte nás

  Máte otázku? Neváhajte sa nás spýtať

  0

  Start typing and press Enter to search